Jak działa system gaszenia gazem?
Jedną z ważniejszych kwestii, o które muszą zadbać przedsiębiorcy w kontekście bezpieczeństwa, jest odpowiednie zabezpieczenie przeciwpożarowe. Mowa tutaj przede wszystkim o wytyczeniu dróg ewakuacyjnych czy umieszczeniu gaśnic w odpowiednich miejscach. Oprócz tego należy również pamiętać o tym, że w niektórych pomieszczeniach nie można stosować tradycyjnych środków gaśniczych. Z tego powodu możemy wyróżnić kilka rodzajów takich substancji. W dzisiejszym wpisie skupimy się na gaszeniu gazem. Na czym polega ta metoda i kiedy należy ją stosować?
Czym się różni gaszenie gazem od tradycyjnych rozwiązań?
Przedsiębiorcy muszą wybierać takie rozwiązania w kwestii przeciwdziałania pożarom, które będą efektywne, a przy tym bezpieczne. Jeśli chodzi o omawiane systemy gaszenia gazem, to warto o nich wiedzieć, czym różnią się od tradycyjnych instalacji. Takie produkty są bowiem uruchamiane poprzez wbudowane systemy detekcji i płomienia i zaliczamy je do tak zwanych stałych urządzeń gaśniczych. Taka instalacja może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie znajdują się pomieszczenia zamknięte, w których nie powinno się używać środków gaśniczych w postaci wody.
Substancje, które zostały w nich zastosowane, to tak zwane gazy obojętne, które występują naturalnie w atmosferze i nie oddziałują negatywnie na środowisko. Oprócz tego niezwykle ważne jest też to, że nie przewodzą prądu elektrycznego, a w przypadku wyładowania nie pozostawiają po sobie zanieczyszczeń. W praktyce oznacza to, że można je bezpiecznie wykorzystywać w takich pomieszczeniach, w których znajdują się sprzęty pod napięciem oraz mienie, które ma dużą wartość.
Gdzie najczęściej wykorzystywane są systemy gaszenia gazem?
Jak już wspomnieliśmy, systemy gaszenia gazem sprawdzą się przede wszystkim w takich pomieszczeniach, w których z różnych przyczyn nie ma możliwości zastosowania wody. Jednym z częstszych zastosowań tego rozwiązania jest ich montaż w serwerowniach stacjonarnych i mobilnych. Dzieje się tak, ponieważ znajdują się w nich duże ilości sprzętów, a co za tym idzie również danych. Zalanie takich instalacji wodą doprowadziłoby do ogromnych strat, a w niektórych przypadkach nawet do upadłości firmy. Oprócz tego systemy gaszenia gazem sprawdzą się też w rozdzielniach elektrycznych, elektrowniach czy elektrociepłowniach. Nierzadko inwestują w nie również zarządcy muzeów, banków, szpitali oraz centrów finansowych.