Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne UPS?
Przerwy w dostawie prądu bywają niezwykle stresujące dla wielu przedsiębiorców. Taka sytuacja może doprowadzić na przykład do przestoju produkcyjnego, co przełoży się na ogromne straty dla firmy. Aby zapobiec takiemu ryzyku, warto wykorzystać niektóre rozwiązania dostępne na rynku. Mowa tutaj na przykład o wykorzystaniu tak zwanych zasilaczy awaryjnych UPS. Jak działają oraz gdzie i do czego mogą się przydać?
Czym właściwie są zasilacze awaryjne UPS?
Aby lepiej zrozumieć, gdzie i do czego mogą się przydać zasilacze awaryjne UPS, warto najpierw omówić zasadę ich działania. Otóż należy o nich wiedzieć przede wszystkim, że są to elektroniczne urządzenia, które zapewniają stały dostęp do energii elektrycznej. Wszystko dzięki wykorzystaniu przetwornic oraz akumulatorów. Podzespoły zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zasilać sprzęty, które tego wymagają za pomocą prądu z sieci albo z agregatu. Co więcej, w razie potrzeby mogą też działać za pomocą baterii, które są w nie wbudowane.
Taka budowa zasilaczy UPS sprawia, że przedsiębiorstwo ma dostęp do zasilania bezprzerwowego (gwarantowanego). To właśnie dzięki niemu urządzenia mogą pracować nieprzerwanie i efektywnie, a firma nie musi martwić się o to, że w wyniku awarii dojdzie do zatrzymania cyklu produkcyjnego czy innych prac, które przyczynią się do znaczących strat finansowych. Ponadto podczas ich stosowania nie dojdzie również do niepożądanych restartów systemu, które mogłyby zaburzyć pracę.
Gdzie najczęściej wykorzystywane są zasilacze UPS?
Biorąc pod uwagę fakt, jak ważne funkcje pełnią zasilacze awaryjne UPS, warto zadbać o to, aby znalazły się w wielu różnych miejscach. Korzystają z nich na przykład serwerownie stacjonarne, serwerownie mobilne czy różnego rodzaju obiekty data center. Dzieje się tak, ponieważ jest tam zainstalowany sprzęt IT (na przykład serwery czy przełączniki), a krótka przerwa w dostawie energii mogłaby spowodować ich niewłaściwą pracę, a nawet uszkodzenie, co mogłoby skutecznie zakłócić pracę firmy.
Oprócz wspomnianych systemów teleinformatycznych zasilacze UPS mogą być także wykorzystywane do zasilania różnego rodzaju systemów bezpieczeństwa. Są też wybierane przez placówki medyczne, aby stanowić awaryjne źródło energii dla sprzętów. Co więcej, świetnie się sprawdzą w przypadku sprzętów AGD i RTV, więc ich zastosowanie jest niemal nieograniczone.